Poniżej przedstawiam aparaty firmy Carl Zeiss Jena z mojej kolekcji:



ZEISS JENA WERRA 1c (137/A)

Producent: Carl Zeiss Jena Niemcy Wschodnie (DDR), od 1964r. VEB Pentacon.
Data produkcji: 1954 – 1968. Wyprodukowano ok 560 000 WERRA w 22 różnych wersjach. Był to jedyny aparat produkowany przez Carl Zeiss Jena.
Szczególną cechą Werry jest obrotowy pierścień wokół tubusu obiektywu. Przekręcenie pierścienia napina migawkę i przewija film. Dodatkowo osłona na obiektyw pełni również funkcję osłony przeciwsłonecznej.
Model 1c produkowany był w latach 1961-64 (wg numeracji ten egzemplarz został wyprodukowany w 1962 roku). Jego główne cechy: czarne okleiny, korbka do powrotnego przewijania filmu, chromowany pierścień wokół wizjera z przodu, okrągły okular z tyłu wizjera z korekcją dioptrii +/- 2 dioptrie, migawka PRESTOR RVS 750
Typ aparatu: aparat z wizjerem optycznym, małoobrazkowy.
Korpus – metalowy korpus z okleiną czarną, nr 458542.
Wizjer: optyczny ze znakami paralaksy i z korekcją dioptrii +/- 2 dioptrie.
Film typ 135 perforowany, format klatki 24×36 mm – 36 klatek, licznik na spodzie korpusu z lewej strony (ustawiany ręcznie). Film z kasety z prawej strony przewijany na rolkę odbiorczą z lewej strony. Rolka na swoim końcu posiada licznik (ręcznie ustawiany).
Powrotne przewijania filmu pokrętłem z korbką z prawej strony na spodzie aparatu (przycisk zwalniający przewijanie na spodzie korpusu).
Obiektyw: Tessar 2,8/50 Carl Zeiss Jena nr 6517662. Osłona obiektywu ma odkręcany dekielek z przodu. Dzięki temu można fotografować z osłonietym obiektywem. Po odwróceniu osłona pełni jednoczesnie funkcję osłony przeciwsłonecznej. W lewej dolnej części pokrętła czasu otwarcia migawki znajduje się logo „Q1” oznaczające „Erste Qualität”. Było to oznaczenie eksportu wschodnioniemieckiego na Zachód. W prawym dolnym rogu umieszczono logo wieży Ernemanna.
Zakres odległości: od 0,9 do 12 m + nieskończoność ( 3 – 40 + nieskończoność feet).
Przysłona : 2,8 – 4 – 5,6 – 8 – 11 -16.
Migawka centralna: PRESTOR RVS 750 B – 1 – 2 – 4 – 8 – 15 – 30 – 60 – 125 – 250 – 750 + samowyzwalacz. Pod obiektywem przełącznik ustawienia samowyzwalacza V lub lampy błyskowej X, M.
Spust migawki: z prawej strony na górze korpusu, z otworem do wkręcania wężyka spustowego.
Synchronizacja z lampą błyskową – kabel. Gniazdo do podłączenia lampy błyskowej z prawej strony korpusu. Aparat nie posiada stopki do mocowania lampy błyskowej. Występuje dedykowana stopka mocowana na okularze wizjera lub 2-ga wersja przykręcana od spodu do otworu statywowego.
1 otwór do mocowania statywu.
Z boku korpusu uchwyty do mocowania paska.
Z przodu z lewej strony obiektywu (pod wizjerem) nazwa WERRA 1. Wewnątrz komory ładowania filmu logo „Q1” oznaczające „Erste Qualität”
Wymiary aparatu : 123x76x83 mm
waga: 500 g

ZEISS JENA WERRA E M (144/A)

Producent: Carl Zeiss Jena Niemcy Wschodnie (DDR), od 1964r. VEB Pentacon.
Data produkcji: 1964 – 1968.
Typ aparatu: małoobrazkowy, bez obiektywu, przeznaczony do mikroskopu. Z uwagi na przeznaczenie wyzwalanie migawki najkorzystniej wykonać wężykiem spustowym.
Jest to wersja przeznaczona do zdjęć mikroskopowych. Nie posiada obiektywu i wizjera
Korpus – metalowy korpus z okleiną czarną, .
Film typ 135 perforowany, format klatki 24×36 mm – 36 klatek, licznik na spodzie korpusu z lewej strony (ustawiany ręcznie). Film z kasety z prawej strony przewijany na rolkę odbiorczą z lewej strony. Rolka na swoim końcu posiada licznik (ręcznie ustawiany).
Przewijanie filmu za pomocą dużej dźwigni wystającej spod korpusu
Powrotne przewijania filmu pokrętłem z korbką z prawej strony na spodzie aparatu
Obiektyw: brak,
Przysłona : ustawianie płynne
Migawka centralna: AGC 750 1 – 2 – 5 – 10 – 25 – 50 – 125 – T – B
Spust migawki: z lewej strony przy migawce, otwór do wkręcania wężyka spustowego.
1 otwór do mocowania statywu.
Wymiary aparatu : szerokość119 x wysokość (z dźwignią)112 x głębokość 85 mm
waga: 542 g



Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w POLITYCE PRYWATNOŚCI. Korzystając z serwisu akceptujesz jej postanowienia.

Wszystkie zdjęcia, panoramy, obiekty stanowią własność Bogdan Szymczak. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie w całości lub w częściach, bez zgody autora zabronione. Copyright © 2022. Bogdan Szymczak All Rights Reserved.