PENTACON – VEB Pentacon Dresden – niemiecki producent aparatów fotograficznych.
Fima powstała w 1959 roku z połaczenia VEB Kinowerke Dresden (dawniej wschodnioniemiecki Zeiss Ikon) , Kamera Werke , Belca , Altissa , Welta oraz Aspecta. Pierwotna nazwa to VEB Kamera- und Kinowerke Dresden.
W 1968 roku VEB Pentacon Dresden przekształcił się w Kombinat VEB Pentacon Dresden , łączą się z Mentor , Certo , Ihagee , Meyer , Freital i innymi.
Od 1985 roku Kombinat VEB Pentacon został włączony do Kombinatu VEB Carl Zeiss Jena . Kombinat VEB Pentacon został teraz podzielony na trzy części (VEB Pentacon Dresden, VEB Feinoptisches Werk Görlitz i VEB Kamerafabrik Freital), działające jako niezależne spółki pod zarządem centralnym w Jenie.
30 VI 1991 roku firma zakończyła produkcję. Następnie Pentacon został przekształcony w Pentacon GmbH z siedzibą w Dreźnie.
Od 2015 r. Pentacon GmbH zaprzestał działalności z produktami fotograficznymi Praktica i innymi produktami fotooptycznymi.PENTONA II

Producent: VEB Pentacon Dresden (NRD -Niemcy Wschodnie)
Data produkcji: od 1963 – 1965 , Ten egzemplarz prawdopodobnie po 1964 (logo PENTACON na okleinie)
Typ aparatu: celownik lunetkowy (optyczny), małoobrazkowy
Obudowa – metalowy korpus z okleiną imitującą skórę
Film 135 perforowany, format klatki 24×36 mm – 36 klatek. Naciąg filmu z lewej strony.
Obiektyw: Domiplan 2,8/45 Meyer Optik Görlitz
Przysłona : 2,8 – 4 – 5,6 – 8 – 11 – 16 – 22
Migawka: PRIOMAT 3 prędkości (125-60-30-B) 1/125 – 1/60 – 1/30 + B z synchronizacją błysku X.
Otwór do wkręcania wężyka spustowego
Zakres odległości: skala podana w metrach (czarne cyfry) i stopach -foot, jednostki angielskie (czerwone cyfry)
Synchronizacja z lampą błyskową.
1 otwór do mocowania statywu
Ustawienia aparatu: Przysłonę ustawia się na czerwony punkt obracając tarczą. Ustawienie przysłony na wartość 8 (czerwona cyfra) daje najostrzejszy obraz. Jeśli przy tej przysłonie (8) odległość ustawimy na czerwony punkt między 4 a 6m głębia ostrości będzie między 2,5 m a nieskończoność.
Jeśli odległość ustawimy na czerwony punkt przy 2m głębia ostrości wyniesie od 1,4 do 3.0 m.
Ustawienie aparatu na czerwone punkty daje gwarancję najostrzejszych zdjęć.
W dolnej części obiektywu znajduje się tarcza do ustawienia przysłony na której są czerwone cyfry z odległością. Jest to prosty kalkulator ustawienia przysłony przy zdjęciach z lampą błyskową. Ustawiając odległość przy wartości liczby przewodniej lampy błyskowej automatycznie ustawia się prawidłowa wartość przysłony.

Obejrzyj aparat w 360 stopniach
Tylna komora

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w POLITYCE PRYWATNOŚCI. Korzystając z serwisu akceptujesz jej postanowienia.

Wszystkie zdjęcia, panoramy, obiekty stanowią własność Bogdan Szymczak. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie w całości lub w częściach, bez zgody autora zabronione. Copyright © 2022. Bogdan Szymczak All Rights Reserved.