Eastman Kodak Company of New Jersey (USA)

– marka rozpoznawana praktycznie na całym świecie.

Mimo że KODAK jest najstarszą firmą świata w branży sprzętu fotograficznego i przez prawie cały XX wiek wyznaczała standardy w dziedzinie fotografii – olbrzymia konkurencja spowodowała, że w 2011 r. firma Kodak ogłosiła upadłość.

Założycielami firmy byli George Eastman oraz Henry Strong. Jako datę powstania firmy przyjmuje się 1 styczeń 1881 – kiedy powstał Eastman Dry Plate Company. Po sukcesie pierwszego aparatu fotograficznego o nazwie KODAK zmieniono nazwę firmy na KODAK.

Słowo Kodak zostało stworzone w 1888 roku przez samego Eastmana, który po latach tak pisał o jego etymologii: „Z filologicznego punktu widzenia słowo “kodak” jest więc równie pozbawione znaczenia jak pierwsze “gu” dziecka. Słowo to – zwięzłe i szorstkie aż do granicy grzeczności, dosłownie ucięte z obu stron przez mocne, nieustępliwe spółgłoski – brzmi jak migawka aparatu. Czegóż chcieć więcej?”

Firma KODAK jako pierwsza wprowadziła:

– aparat fotograficzny dla amatorów

– film fotograficzny w rolkach 35 mm

– standard automatycznego wywoływania filmów kolorowych znany jako proces C-41

Jednak warto przypomnieć kilka najważniejszych dat z historii firmy KODAK.

Daty te są jednocześnie „kamieniami milowymi” w rozwoju fotografii na świecie:

– 1886 rok – zbudowanie pierwszego aparatu fotograficznego

– 1888 rok – pierwszy aparat KODAK reklamowany sloganem „Naciśnij przycisk – my zajmiemy się resztą”.

– 1889 rok – pierwszy przezroczysty film zwijany

– 1896 rok – wyprodukowano stutysięczny aparat KODAK.

– 1898 rok – Firma Kodak wprowadziła na rynek składany aparat kieszonkowy KODAK

– 1934 rok  – Firma Kodak A.G. (Niemcy) wprowadza pierwszy model precyzyjnego aparatu 35 mm KODAK RETINA

– 1938 rok – Opracowano pierwszy aparat z wbudowaną fotoelektryczną kontrolą ekspozycji – Super KODAK Six-20 Camera

– 1941 – Firma Kodak wprowadziła na rynek uniwersalny model aparatu KODAK EKTRA, o szybkości migawki w zakresie od 1/1000 do 1 sekundy. 

– 1957 rok – Wprowadzono aparaty KODAK BROWNIE STARMATIC. W ciągu następnych 5 lat sprzedano ich ponad 10 milionów sztuk (7modeli)-

1963 rok – Wprowadzono na rynek serię aparatów KODAK INSTAMATIC, z filmem w kasecie, co znacznie wpłynęło na wzrost zainteresowania fotografią amatorską. Do roku 1970 wyprodukowano ponad 50 milionów aparatów INSTAMATIC

– 1972 rok – Firma Kodak zmniejszyła rozmiar aparatu INSTAMATIC do rozmiarów kieszonkowych. Powstało pięć nowych modeli aparatu KODAK INSTAMATIC, w których stosowano nowy film KODAK 110 w kasetach. W ciągu niespełna 3 lat wyprodukowano 25 milionów aparatów tej serii

–  1975 rok – wyprodukowano pierwszy, eksperymentalny aparat cyfrowy w laboratoriach Kodaka

– 1987 rok -Firma Kodak zaprezentowała pierwszy model jednorazowego aparatu – KODAK FLING – który zawierał kasetę z filmem 110 KODACOLOR.

– 1991 rok – Wprowadzono system KODAK Professional Digital Camera System (DCS), umożliwiający fotoreporterom wykonywanie elektronicznych zdjęć z aparatem Nikon F-3, wyposażonym w 1,3 megapikselową matrycę firmy Kodak 

KODAK aparaty analogowe

Aparaty firmy KODAK

Kodak wyprodukował chyba największą ilość i róznorodność aparatów w historii fotografii. Były to aparaty skrzynkowe, mieszkowe, lustrzanki jedno i dwuobiektywowe, stereo, celownikowe, dalmierzowe, kompaktowe i jednorazowe oraz aparaty do fotografii natychmiastowej.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w POLITYCE PRYWATNOŚCI. Korzystając z serwisu akceptujesz jej postanowienia.

Wszystkie zdjęcia, panoramy, obiekty stanowią własność Bogdan Szymczak. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie w całości lub w częściach, bez zgody autora zabronione. Copyright © 2022. Bogdan Szymczak All Rights Reserved.