Braun (Carl Braun Kamera-Werk)
Firma założona w 1906 roku w Norymbergii Niemcy przez Karla Brauna jako producent wyrobów optycznych i metalowych. Pierwotna nazwa Karl Braun później Carl Braun KG a od 1986 r jako Carl Braun Kamera-Werk GmbH.
Pierwsze aparaty firma Braun wyprodukowała w 1948 roku. Najbardziej znanymi aparatami jest seria aparatów dalmierzowych 35 mm Paxette. W 1954 roku firma rozpoczęła produkcję rzutników do slajdów. W 1968 roku zakończono produkcję aparatów Braun w Niemczech.


Paxina II B

Producent: Braun (Carl Braun Kamera-Werk) Norymbergia Niemcy
Data produkcji: 1951-57, (wg McKeown PAXIMA II ma 4 podmodele- II, IIa, IIb i IIc, w zależności od obiektywu).
Typ aparatu: celownik lunetkowy (optyczny), obiektyw składany (wysuwany)
Wizjer: celownik optyczny
Obudowa – metalowy korpus z okleiną imitującą skórę.
Film typ 120, format klatki 6×6 cm – 12 zdjęć
Z lewej strony pokrętło przewijania filmu.
Otwieranie tylnej części z prawej strony. Na tylnej części czerwone okienko do podglądu ustawienia filmu. Okienko można zasłonić przesuwając nad nim przesłonę
Obiektyw: Praxar 75 mm/ f8, zakres ostrości od 1 – 4m do ∞.
Obiektyw jest wysuwany z korpusu. Przed wykonaniem zdjęcia obiektyw wysuwa się do oporu i blokuje obracając go lekko w lewo. Aby wsunąć obiektyw należy go obrócić lekko w prawo i wsunąć do korpusu ( zgodnie z oznaczeniem ↔ ). Po wsunięciu obiektywu do korpusu spust migawki wsuwa się do cylindrycznego zagłębienia zapobiegając przypadkowemu uruchomieniu migawki.
Przysłona: F: 8 (słońce) – 16 (pochmurno)
Migawka: ‘B’, 1/25, 1/75, i gniazdo PC lampy błyskowej.
Spust migawki z prawej strony obiektywu
Otwór do wkręcania wężyka spustowego (nad dźwignią spustu migawki)
1 otwór do mocowania statywu, stopka akcesoriów.
Na górnej części oznaczenia – logo „Braun/Nürnberg”, „Paxina” oraz „MADE IN GERMANY DBPa.”. „DBPa” oznacza „Deutsches Bundespatent angemeldet”, tj. patentu zgłoszonego w Niemczech.
wymiary: 140 x 87 x 72 mm (obiektyw wsunięty) – (95mm obiektyw wysunięty)
waga – 425 g
Paxina II B jest prostym aparatem z wysuwanym obiektywem. Jest to konstrukcja stosowana przez wielu producentów. W mojej kolekcji posiadam kilka aparatów z wysuwanym obiektywem m.in: AGFA ISOLA I, BALDA Baldixette, Druopta-Praha VEGA, GuGo, Kodak PONY 135, Rheinmetall PERFEKTA II,

W zestawie metalowa rolka 120 Agfa

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w POLITYCE PRYWATNOŚCI. Korzystając z serwisu akceptujesz jej postanowienia.

Wszystkie zdjęcia, panoramy, obiekty stanowią własność Bogdan Szymczak. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie w całości lub w częściach, bez zgody autora zabronione. Copyright © 2022. Bogdan Szymczak All Rights Reserved.