Zdjęcia obrotowe – zdjęcia wizerunkowe

 DONATA prod. Contessa Nettel

Aparat produkowany przez firmę Contessa Nettel Stuttgart, Niemcy w latach 1919 – 1926

Film – płyta płaska o wymiarach 9×12 cm

Podobnie jak większość aparatów w tym okresie, produkowany był w wielu odmianach – z różnymi obiektywami i migawkami.

Posiadany przeze mnie egzemplarz posiada obiektyw LEONAR EXTRA RAPID APLANAT 1:8, f=140 mm, nr seryjny 1

Przysłona: 8; 11; 16; 32

Migawka VARIO (firmy GAUTHIER) czasy: 1/25, 1/50, 1/100, B, T (B – migawka otwarta jest jak długo jest naciśnięty spust migawki, T – pierwsze naciśnięcie spustu migawki – jej otwarcie, drugie naciśnięcie zamyka migawkę)

Wymiary po złożeniu ok 188mmx156mm, grubość 53 mm.  Waga: 1010g

Po odchyleniu przedniej klapki obudowy wysuwamy płytę czołową z obiektywem do której zamocowana jest przednia część miecha. Z przodu zamontowany jest obiektyw z regulacją przysłony i czasu migawki oraz  dźwignia spustu migawki z możliwością wkręcenia wężyka spustowego. Nad obiektywem zamontowany jest wizjer z możliwością przekręcenia go o 90o do zdjęć pionowych lub poziomych. Obok wizjera zamontowana jest poziomica. Płyta czołowa z obiektywem zamontowana jest w prowadnicach umożliwiających pionowe przesuwanie obiektywu dla korekcji paralaksy.

Ostrość ustawia się przesuwając obiektyw za pomocą pokrętła z prawej strony wg indeksu odległości lub skali (po lewej stronie obiektywu). Zakres ostrości: od 2 do 10 m + ∞.  Dla dokładnego ustawienia ostrości można w miejsce kasety na film wstawić szklaną matówkę. Dla zdjęć makro mieszek można wysunąć na podwójną długość.

Film (wym 9x12cm) wsuwa się w kasecie światłoszczelnej z tylnej części aparatu. Po wsunięciu kasety do aparatu wysuwa się z kasety blachę aby odsłonić film.

Aparat można zamontować na statywie w pozycji pionowej lub poziomej. Służą do tego 2 gniazda statywowe.

Posiadany przeze mnie egzemplarz nie posiada rączki przy korpusie, na której powinien być wytłoczony model aparatu. Wg odnalezionych opisów model ten prawdopodobnie to DONATA. Jeżeli ktoś może wg załączonych zdjęć potwierdzić ten model proszę o komentarz. Natomiast jeżeli jest to inny model również proszę o informację.


 

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w POLITYCE PRYWATNOŚCI.
Korzystając z serwisu akceptujesz jej postanowienia.